SUCHE I WILGOTNE POWIETRZE W DOMU – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ?

Oknar > Porady > SUCHE I WILGOTNE POWIETRZE W DOMU – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ?

Zarówno suche, jak i wilgotne powietrze w mieszkaniu nie jest dobre i zdrowe dla jego domowników. O ile w przypadku nadmiernej suchości, relatywnie łatwo i tanio można sobie z nią poradzić, tak przy zawilgoceniach sprawa nie jest już ani prosta, ani tania.

NADMIERNA WILGOTNOŚĆ

Przyczyn nadmiernej wilgotności może być wiele. Poczynając od błędów technicznych budynku, takich jak zła izolacja pozioma lub pionowa, poprzez użycie kiepskich materiałów izolacyjnych (lub nieużycie ich wcale), co powoduje podciąganie kapilarne wilgoci na wyższe partie budynku, aż w końcu do przyczyn, które powodujemy my sami – na szczęście te można łatwiej wyeliminować. 🙂

Najpopularniejszą przyczyną wilgoci, na którą mamy bezpośredni wpływ, jest zła wentylacja. Powodują ją nieszczelne lub zbyt szczelne okna, zatykanie, usuwanie lub bardzo nieregularne czyszczenie kratek wentylacyjnych, niewietrzenie pomieszczeń, brak otworów w drzwiach łazienkowych czy brak pochłaniacza w kuchni.

Aby wyeliminować te przyczyny, warto zainwestować w odpowiednie okna, kratki wentylacyjne wyposażone w mechaniczne wymuszanie przepływu powietrza, kratki lub otwory w drzwiach łazienkowych. Dodatkowo pomoże częste wietrzenie pomieszczeń, automatyczne suszarki do prania lub pralko-suszarki czy kwiaty, które pochłaniają nadmiar wilgoci, np. róża jerychońska, paprotki, bluszcze.

Gdy problem jest większy i zauważamy na ścianach wykwity grzyba, należy podnieść temperaturę budynku, zainwestować w osuszacz powietrza, pochłaniacz wilgoci lub w ostateczności wezwać specjalistyczną firmę zajmującą się osuszaniem budynków. Jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, niezwłocznie należy powiadomić jego zarządcę i wyegzekwować od niego usunięcie ewentualnych przyczyn techniczno-konstrukcyjnych tego problemu, ponieważ jest to jego obowiązek.

NADMIERNA SUCHOŚĆ

Nadmierna suchość występuje głównie zimą podczas intensywnego ogrzewania pomieszczeń i jednoczesnego ograniczonego wietrzenia. Na szczęście z suchym powietrzem można sobie poradzić znacznie łatwiej i taniej niż z wilgotnym.

Najprostszym sposobem jest rozwieszanie mokrego prania czy ręczników na gorących grzejnikach lub powieszenie na nich specjalnych pojemników napełnionych wodą.

Warto również zainwestować w rośliny, które nawilżają powietrze, a przy okazji pełnią funkcję ozdobną, np. figowiec benjamina, skrzydłokwiat, draceny.

Oczywiście warto zainwestować w dobrej jakości okna z funkcją rozszczelniania – między oknem a framugą tworzy się miniaturowa szpara, która pozwala na przedostawanie się wilgotnego powietrza, jednocześnie nie powodując nadmiernego wychłodzenia. To rozwiązanie nie sprawdza się jedynie w mroźne dni i noce, kiedy wilgotność powietrza jest minimalna.

Na rynku dostępne są też najróżniejsze nawilżacze powietrza czy też urządzenia do produkcji mgiełki z pary wodnej. Tych produktów jest naprawdę sporo, możemy tu wybierać w urządzeniach z funkcją jonizacji, antyalergicznych, wykrywających nadmierne zanieczyszczenie powietrza, przeciwgrzybiczych, z funkcją aromaterapii i wielu innych. Należy jednak pamiętać o odpowiednim czyszczeniu i regularnej wymianie filtrów, aby nie rozwinęły się w nich grzyby, których zarodniki rozpylałyby się do otoczenia.

Leave a Reply