KIEDY KONIECZNA JEST WYMIANA OKIEN?

Oknar > Porady > KIEDY KONIECZNA JEST WYMIANA OKIEN?

Myślicie nad wymianą okien, ale nie jesteście pewni czy z nią nie poczekać? Sprawdźcie, kiedy warto zacząć rozważać zmianę stolarki okiennej. 🙂

Okna zostały uszkodzone

Stolarka okienna, w szczególności drewniana, montowana w latach 80. czy 90., często po prostu zaczyna się niszczyć. W tamtych czasach nie stosowano tak nowoczesnych technik produkcji, a wymagania względem używanych materiałów, nie były aż tak rygorystyczne, jak obecnie.

Tak więc, jeżeli stolarka posiada pęknięcia, odkształcenia lub została uszkodzona w wyniku wypadku, przy próbie włamania czy innego zdarzenia losowego, konieczna jest wymiana okien na nowe.

Okna są nieszczelne

Przyczyną nieszczelności stolarki okiennej może być niepoprawny montaż lub jej niska jakość. Może o tym świadczyć m.in. przedostająca się do domu wilgoć podczas deszczu, hałas docierający z zewnątrz mimo zamkniętych okien, fakt, że latem w pokoju jest gorąco, a zimą bardzo zimno lub po prostu czujecie, że od okna wieje.

W takiej sytuacji zdecydowanie warto rozważyć wymianę okien. Nieszczelna stolarka ma wpływ na utratę ciepła, a to wiąże się z wyższymi rachunkami. Ponadto wilgoć przedostająca się przez okna może doprowadzić do pojawienia się pleśni, którą ciężko zwalczyć.

Okna przestały się podobać

Plamy, pęknięcia, zarysowania, pożółkłe ramy PVC, chęć zmiany koloru, wielkości przeszkleń, materiału czy przebudowa domu… To tylko kilka powodów, dla których ludzie decydują się wymienić okna.

W niektórych z tych przypadków wymiana nie jest konieczna, jednak może wpłynąć na poprawę komfortu domowników oraz walory estetyczne domu. Dodatkowo nowoczesne okna posiadają lepsze parametry niż te sprzed kilkunastu lat, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach.

Okna zostały źle wymierzone, zamontowane

Konsekwencją złego montażu okien jest nie tylko ich nieszczelność, ale także zła izolacja akustyczna i termiczna, trudność z ich zamykaniem i otwieraniem czy świszczenie podczas wiatru. Z czasem problem będzie narastał, co może doprowadzić do odkształcenia ram lub nawet pękania tynku.

Jeśli zauważyliście u siebie takie problemy, należy wymienić stolarkę okienną, ponieważ pewnego dnia może się okazać, że nie dacie rady zamknąć okna.

Wymiana na okno o lepszych parametrach

Niektórzy decydują się na wymianę stolarki okiennej, aby wybrać okno o lepszych właściwościach. Może to bowiem podnieść poziom bezpieczeństwa oraz izolacji akustycznej i termicznej, co przekłada się na niższe rachunki za prąd, który stale drożeje.

Obecne normy dotyczące przepuszczalności cieplnej drzwi i okien są o wiele bardziej rygorystyczne niż kilka lat temu. Oznacza to, że oferujemy stolarkę okienną o coraz lepszych parametrach. 🙂

Jeżeli zastanawiacie się nad wymianą okien lub drzwi, chętnie Wam doradzimy i pomożemy. 🙂

Leave a Reply