JAK ZABEZPIECZYĆ OKNA PODCZAS REMONTU?

Oknar > Porady > JAK ZABEZPIECZYĆ OKNA PODCZAS REMONTU?

Szykując się do remontu domu czy mieszkania, musicie zadbać o to, aby nie uszkodzić rzeczy, których nie będziecie wymieniać. Dotyczy to przede wszystkim stolarki okiennej, której elementy mechaniczne są bardzo wrażliwe na pył, kurz, a materiały takie jak cement, mogą ją wręcz zepsuć. W takim razie jak powinniście się do tego przygotować?

KROK PIERWSZY

Przede wszystkim będzie Wam potrzebna duża ilość folii malarskiej do oklejenia szyb, którą zapewne już macie, skoro zdecydowaliście się na remont. 😉 Musicie się również zaopatrzyć w taśmę, najlepiej papierową, ponieważ nie zostawia śladów i łatwo się odkleja. Dodatkowo przyda Wam się klamka robocza. Tak, tak! Na czas remontu warto odkręcić wszystkie klamki z okien, aby ich nie uszkodzić. Zamiast tego wystarczy użyć klamki roboczej, którą w razie potrzeby przełożycie do innego okna. 🙂

KROK DRUGI

Na początku musicie ocenić stan czystości okien i okuć. Należy zwrócić szczególną uwagę na okucia – jeśli są zabrudzone, należy je dokładnie wyczyścić. Dopiero teraz przychodzi czas na dokładne oklejenie okien warstwą folii ochronnej. Przede wszystkim musicie zwrócić uwagę na elementy ruchome, ponieważ najłatwiej jest je uszkodzić. Zawiasy i okucia są podatne na pylenie i każda drobina może wpłynąć na ich prawidłową pracę. 

Jeżeli tylko zauważycie jakieś zabrudzenie na niewłaściwie zabezpieczonym fragmencie okna, musicie je od razu usunąć, by nie uszkodzić np. okleiny na profilu. Używając nieodpowiednich środków można zarysować zarówno ramy, jak i szyby. Pamiętajcie, aby wycierać okna miękką tkaniną z odrobiną środka do czyszczenia PVC bądź odrobiną łagodnego detergentu.

KROK TRZECI

Koniec remontu nie oznacza, że wystarczy zdjąć folię ochronną i zapomnieć o oknach. Najpierw należy je porządnie umyć, kładąc szczególny nacisk na okucia i uszczelki. Te pierwsze najlepiej jest najpierw odkurzyć, umyć mokrą ściereczką i zostawić do wyschnięcia, natomiast te drugie należy przemyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Prawidłowa praca okien w dużej mierze zależy od stanu okuć, a ich szczelność od uszczelek, więc jeżeli o nie odpowiednio zadbacie, będą Wam służyć przez długie lata. 🙂