JAK WYKORZYSTAĆ STARE OKNA I DRZWI?

Oknar > Porady > JAK WYKORZYSTAĆ STARE OKNA I DRZWI?

Jeśli mieszkasz w starym domu, w którym są równie stare okna i myślisz o ich wymianie, warto pomyśleć również, co zrobić z tymi starymi. Absolutnie nie można ich spalić w piecu – ilość farb i chemii na starym drewnie jest bardzo szkodliwa dla środowiska. Jeżeli natomiast mieszkasz w nowym domu, ale szukasz nietuzinkowych pomysłów na dodatki vintage, stare okna i drzwi sprawdzą się idealnie.

Moda na vintage króluje, dlatego w pomysłach na ponowne wykorzystanie starych przedmiotów ograniczyć Cię może tylko Twoja wyobraźnia. Ze starych okien i drzwi, można zrobić prawie wszystko.

KILKA INSPIRACJI:

– zagłowie łóżka,

– lustro,

– wieszak,

– ramka na zdjęcia,

– organizer na przybory łazienkowe,

– witrynka,

– regał,

– stół,

– stolik kawowy,

– szklarnia,

– kurnik,

– gołębnik,

– altana,

– ogród w szkle – ekosystem,

– i wiele, wiele innych!

Do tych celów najlepiej sprawdzą się okna i drzwi poniemieckie, najlepiej z jak największą ilością szprosów, kasetonów i zdobień.

Do renowacji można podejść na kilka sposobów. Można okno całkowicie oczyścić ze starych powłok farb czy lakierów, jednak jest to proces żmudny i pracochłonny. Można także podkreślić efekt obdrapanej farby, ewentualnie dodatkowo gdzieniegdzie ją pozdzierać i poprzecierać w kilku miejscach i gotowe. Naszym zdaniem drugi sposób jest bardziej efektowny.

Innym sposobem będzie pomalowanie na nowy kolor – tu najlepiej sprawdzą się farby kredowe o pastelowych odcieniach (przed malowaniem nimi nie trzeba zdzierać starych powłok) lub wręcz o mocnych, wyrazistych kolorach, które będą akcentem w danym pomieszczeniu.

Pomysłów jest nieskończenie wiele, więc można się kreatywnie „wyżyć” i mieć w domu mebel, jakiego nie ma w żadnym markecie meblowym – z duszą i charakterem! 🙂

Leave a Reply