JAK WYBRAĆ IDEALNY KOLOR OKIEN?

Oknar > Porady > JAK WYBRAĆ IDEALNY KOLOR OKIEN?

Wiele osób zmaga się z dylematem dotyczącym wyboru koloru okien. Dlatego przychodzimy z pomocą. 🙂

Duże panoramiczne przeszklenia w ramach o odcieniach szarości i grafitu sprawiają, że wnętrze staje się chłodniejsze, natomiast klimat przytulności nadadzą ramy w strukturze drewna oraz kolory ciepłe. Niewielkie okna z drobnymi podziałami dobrze prezentują się w chłodnych, pastelowych barwach.

Warto też się zastanowić, czy nasze okna będą zasłaniane, czy też nie. Wieczorami, gdy szyby tworzą czarną płaszczyznę, kolor ich ram jest bardzo ważny, ponieważ wszystkie ciemne barwy pogłębiają ich mroczność, natomiast jasne rozświetlają nasze szyby.

Jeśli potraktujemy nasze okno jako ramę widoku za oknem, to musimy przed wyborem koloru okien dobrze przyjrzeć się otoczeniu. Może się okazać, że pewne elementy znajdujące się za oknem podpowiedzą, jaki kolor ram powinniśmy wybrać, na przykład dach domu, budynki znajdujące się w pobliżu.

Planując wystrój wnętrza, warto również zastanowić się nad kolorem okna w środku pomieszczenia. Gdy okno ma być w intensywnym kolorze, wtedy inne kolory użyte do aranżacji lepiej tonować dodając jedynie drobny przedmiot lub detal, który będzie w tym samym odcieniu.

Stonowane ramy okien, choć kolorowe, mogą być jedynie tłem dla innych sprzętów. Okna można zgrać ze ścianami, na przykład wybierając tapety, w których powtarza się kolor okna. Nawiązaniem do kolorów naszych okien mogą być też barwy tkanin i tapicerek. Jednak należy pamiętać, że ten sam kolor będzie prezentował się inaczej na tkaninie, a inaczej na tynku czy plastiku – efekt kolorystyczny nie zawsze jest idealnie jednolity.

Leave a Reply