fbpx

JAK PRZYGOTOWAĆ BALKON NA JESIEŃ?

Oknar > Porady > JAK PRZYGOTOWAĆ BALKON NA JESIEŃ?

Lato niestety już się skończyło, a wraz z nim długie, ciepłe wieczory na balkonie czy tarasie. Nadszedł czas na przygotowanie tej przestrzeni na kolejny sezon i zabezpieczenie jej przed nadchodzącymi warunkami pogodowymi. 🙂

POSADZKA

W pierwszej kolejności należy posprzątać balkon z liści i dokładnie go oczyścić. Jeśli powierzchnia balkonu jest wykafelkowana, to sprawa na tym się kończy, jeśli natomiast jest pokryta deską, to czeka Was więcej pracy.

Należy ją dokładnie oczyścić, np. myjką ciśnieniową lub szczotką ryżową i szarym mydłem. Jeśli zabrudzenia są większe, można użyć szczotki drucianej. Następnie, po dokładnym wyschnięciu, trzeba zabezpieczyć drewnianą powierzchnię specjalnym preparatem do desek tarasowych. Może to być, np. olej, który zaimpregnuje, odżywi i zabezpieczy przed korozją biologiczną.

ROŚLINY

Jeśli posiadacie rośliny wieloletnie, zimujące, należy je w całości zabezpieczyć przed mrozem, aby na przyszły sezon były równie piękne. Zabezpieczamy zarówno część korzeniową, jak i nadziemną. Jeżeli macie rośliny w skrzynkach wiszących na balustradzie lub podwieszone, należy je ściągnąć i postawić na posadzce przy ścianie na warstwie izolującej od podłoża, np. na styropianie. Nie przetrwałyby bowiem ekspozycji na zimny wiatr. Wokół skrzynek należy utworzyć korytko z izolacji (np. styropianowej), a część nadziemną można zabezpieczyć agrowłókniną. Pamiętajcie, że roślina musi oddychać, nie można jej więc przykryć np. folią.

To samo robimy z roślinami stojącymi na ziemi. W marketach ogrodniczych są dostępne specjalne podwójne donice, które można wypełnić styropianem. Jest to rozwiązanie na pewno bardziej estetyczne i mniej wymagające. Są również dostępne gotowe ocieplane „ubranka” zarówno na doniczkę, jak i zieloną część rośliny. Wystarczy całość włożyć do pokrowca, zapiąć na zamek i gotowe. 🙂

Równie ważne jest podlewanie roślin znajdujących się na balkonie. Nie należy o tym zapominać nawet w srogie zimy. Podlewamy rzadko, raz w miesiącu, niezbyt obficie. Rośliny kwitnące, typu pelargonia, nie przeżyją zimy na balkonie. Należy je więc schować do domu, do najzimniejszego pomieszczenia, np. spiżarni lub na nieogrzewaną klatkę schodową.

Rośliny jednoroczne należy wyrzucić wraz z ziemią. W kolejnym sezonie nie będzie można wykorzystać ziemi ponownie, ponieważ została wyjałowiona z wartości odżywczych i kolejne rośliny byłyby w niej bardzo słabe.

MEBLE BALKONOWE

Najlepszym rozwiązaniem byłoby je umieścić w domu lub piwnicy, jednak jeżeli nie ma takiej możliwości, należy je złożyć i zabezpieczyć, np. folią. Jeśli są to meble na metalowych nogach, należy podłożyć pod nie np. styropian, żeby nie zostawiały trudnych do usunięcia, rdzawych plam na posadzce.

DEKORACJE

Jeśli chcemy, żeby balkon czy taras cieszył oko również w tym „szarym” okresie, warto zaopatrzyć się w kilka jesiennych dekoracji. Mogą to być kolorowe dynie, sztuczne kwiaty w donicach, np. lawenda, kolorowe sznury ze sztucznymi jesiennymi liśćmi owinięte wzdłuż balustrady, które dają piękny efekt i dodają ciepła. Oczywiście świece, lampiony, lampki na sznurze – są mile widziane. Polecamy lampki z czujnikiem zmierzchu, będą włączały się automatycznie o zmroku i cieszyły oko.

Jeżeli zabezpieczyliście rośliny w materiały termoizolacyjne, można całość zawinąć w szary papier i przewiązać wstążką, aby były częścią wystroju, a nie odstraszały nieatrakcyjnie wyglądającym styropianem. Są również dostępne gotowe worki ochronne na rośliny z dekoracyjnymi nadrukami, dedykowanymi porze roku, np. w Mikołaje, renifery, dynie itp. 😉