JAK MOŻESZ POMÓC NASZEJ PLANECIE?

Oknar > Porady > JAK MOŻESZ POMÓC NASZEJ PLANECIE?

Coraz głośniej mówi się o rosnącej globalnej temperaturze, a światowi przywódcy coraz pilniej wzywają do podjęcia konkretnych działań. Może się wydawać, że przyszłość naszej planety jest poza rękami jednostki. Jednak ekolodzy twierdzą, że każdy może podjąć własne małe kroki, aby pomóc utrzymać globalny wzrost temperatury poniżej 1,5 C° (w porównaniu do poziomu sprzed epoki przemysłowej).

Poniżej kilka wskazówek, które można wprowadzić do codziennego życia, aby pomóc naszej planecie:

1. ZMIANA DIETY

Zmiana diety na taką, która będzie zawierała mniej czerwonego mięsa. Hodowla bydła znacząco zwiększa poziom CO2 w atmosferze. Niektórzy badacze twierdzą, że przejście 1 człowieka na wegetarianizm ma większe znaczenie dla planety, niż ograniczenie przez niego lotów samolotem czy zmiana auta na elektryczne.

2. MARNOWANIE ŻYWNOŚCI

Zmniejszenie o połowę ilości zmarnowanej żywności zmniejszyłoby wpływ rolnictwa na środowisko o 16%. Możesz zrobić wiele, kupując tylko to, czego potrzebujesz.

3. SEGREGACJA ŚMIECI

Dzięki recyklingowi nie zmniejszamy zasobów naturalnych surowców oraz dbamy o równowagę pomiędzy rozwojem cywilizacji a naturą. Zmniejszamy też znacząco ilość odpadów.

4. TRANSPORT

Ma on ogromny wpływ na globalną emisję, więc sposób, w jaki się poruszasz, jest ważny. Korzystanie z transportu publicznego, jazda na rowerze czy poruszanie się elektrycznym samochodem może pomóc zmniejszyć emisję CO2.

5. OGRANICZENIE UŻYWANIA I PRODUKCJI PLASTIKU

Według prognoz w 2050 roku w morzach będzie pływało więcej plastikowych butelek niż ryb. Ogranicz więc codzienne zużycie plastiku. Na zakupy zabieraj własną torbę i nie pakuj każdego warzywa i owocu w osobną siateczkę. Wodę staraj się kupować w szkle lub używaj filtra do wody z kranu.

6. ZREZYGNUJ Z AUTOMATYCZNYCH SUSZAREK BĘBNOWYCH

Na pewno są one wygodne, ale znacząco zwiększają zużycie energii w gospodarstwie domowym.

7. WIDEO-KONFERENCJE

Zamiast podróży na spotkania firmowe. Nie powodują one emisji CO2 związanej z dojazdem samochodem lub samolotem na takie spotkanie. Jeśli już musisz jechać, wybierz pociąg.

8. DOBRA IZOLACJA DOMU

Pomaga to zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania mieszkania. Chodzi zarówno o izolację ścian, jak i dobre gatunkowo okna, które dobrze utrzymują temperaturę wewnątrz.

9. UŻYWANIE EKOLOGICZNYCH KOSMETYKÓW I ŚRODKÓW CZYSTOŚCI

Takie kosmetyki nie tylko są biodegradowalne i bezpieczniejsze dla naszej skóry, ale także nie są testowane na zwierzętach.

10. NAPRAWIAJ, ZAMIAST WYRZUCAĆ

Zepsuta pralka czy lodówka szybciej trafiają na śmietnik niż do punktu naprawy. I tak produkujemy miliony ton elektrośmieci oraz pobudzamy przemysł do produkcji kolejnych i kolejnych sprzętów.

Leave a Reply