fbpx

DLACZEGO TWOJE OKNA PARUJĄ?

Oknar > Porady > DLACZEGO TWOJE OKNA PARUJĄ?

Kiedy szyby w naszych oknach parują, nie oznacza to od razu wady konstrukcyjnej okna.

Parowanie po stronie zewnętrznej i wewnętrznej okna jest zjawiskiem fizycznym jak najbardziej naturalnym, polegającym na skraplaniu się pary wodnej. Może być to związane z nieprawidłowo działającą wentylacją.

Bardzo często zjawisko parowania związane jest z nadmiernym poziomem wilgotności w pomieszczeniach lub dużą różnicą temperatur panujących na zewnątrz i w środku budynku.

Jeśli parowanie okien stało się uciążliwe, przeczytaj co najlepiej zrobić w takim przypadku.

PAROWANIE SZYB NA ZEWNĄTRZ

Najczęściej proces parowania na zewnątrz pojawia się w okresie wiosennym i jesiennym. Jest to okres, w którym budynki nie są regularnie ogrzewane, a temperatury na zewnątrz szczególnie nocą, spadają. Temperatura nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na parowanie. Na ten proces wpływa również poziom wilgotności powietrza. Kiedy poziom wilgotności jest wysoki, a temperatura nocą spada, rano rosą pokryte są nie tylko okna. Jest to naturalny proces fizyczny. Co jeszcze wpływa na parowanie szyb od zewnątrz? Mało zauważalnym czynnikiem jest otoczenie okna np. rośliny, które potęgują parowanie, położenie okna, w zależności od stron świata. Zawsze większa częstotliwość parowania występuje od strony północnej czy zachodu.

PAROWANIE SZYB OD WEWNĄTRZ

Parowanie szyb od strony wewnętrznej jest ściśle związane z wysoką wilgotnością powietrza w pomieszczeniach, co jest spowodowane nieodpowiednią wentylacją. Szyba jest najzimniejszym elementem w budynku dlatego, jeśli para wodna zetknie się z zimną powierzchnią, ulegnie skropleniu, stąd widoczna para na oknach. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Nieprawidłowa wentylacja ma duży wpływ na skraplanie się pary wodnej na szybach.

JAK POPRAWIĆ SYSTEM WENTYLACJI?

Możliwości jest kilka np. zamontowanie nawiewników, rozszczelnienie okien, uchylenie okien. Pomieszczenia trzeba regularnie wietrzyć, szczególnie jeśli suszymy wilgotne ubrania lub gotujemy.

Wysoki poziom wilgotności powodują także procesy „oddychania” nowo wybudowanych ścian, stropów, prace remontowe, jak również błędnie zaizolowane przeciwwilgociowe mury.

Okna powinny odparować za pomocą kanałów wywiewnych. Kanałami odprowadzane jest powietrze wraz z parą wodną.

Bywa, iż pomimo systematycznego wietrzenia para nadal się zbiera. W takim przypadku należy odpowiednio zaprojektować i wykonać wentylację.

PAROWANIE SZYB WEWNĄTRZ PAKIETU SZYBOWEGO

Jeśli para pojawi się między szybami w oknach, oznacza to, iż pakiet szybowy uległ rozszczelnieniu.

Okno w takiej sytuacji traci znaczną część właściwości termoizolacyjnych. Parowanie zmniejsza walory estetyczne, skraplanie pary wodnej powoduje utratę przejrzystości, po odparowaniu na szybach pojawiają się plamy, których nie jesteśmy w stanie usunąć. Czeka nas wymiana okna.

Jeśli okno posiada gwarancję, reklamacja powinna zostać pozytywnie rozpatrzona, a okno wymienione.