Czym kierować się przy wyborze okien?

Podczas budowy domu lub remontu czeka nas wybór nowych okien. Jest to duży wydatek, ale czy warto oszczędzać przy tak ważnym wyborze?

Przez okna tracimy najwięcej energii cieplnej, koszty ogrzewania są wysokie. Jeśli jednak dobrze wybierzemy możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Pamiętajmy, iż o utracie ciepła decyduje nie tylko konstrukcja okna, ale i sposób montażu.

Jak zatem wybrać odpowiednie okna?

Profile okienne

Na rynku stolarki okiennej spotkamy różne profile o zróżnicowanych szerokościach: 70mm, 76mm, 80mm, 82mm, 88mm a nawet 90mm. Szerokość profilu wiąże się z ilością komór oraz izolacją termiczną. Jeśli chcemy kupić okna z pakietem dwuszybowym polecane są profile 70mm. Szukając okien np. dźwiękoszczelnych lub antywłamaniowych zalecane są szersze profile takie jak Kömmerling 76 MD z dodatkową uszczelką czy Kömmerling 76 AD, ponieważ zmieszczą pakiet szyb o szerokości 50mm.

Jak wspomnieliśmy wyżej im szerszy profil tym liczba komór jest wyższa i lepsze parametry ciepłochronne, to właśnie szerokość profilu decyduje o izolacji termicznej.

Pakiety szybowe

Okna energooszczędne składają się z minimum trzech tafli szkła, komory wypełnione są gazem szlachetnym. Tego typu pakiet posiada współczynnik Ug = 0,7, Ug = 0,6, Ug = 0,5 W/m2*K

Okno zyskuje wysokie właściwości ciepłochronne.

Czy warto inwestować w taki pakiet?

Jeśli porównamy pakiet trzyszybowy z pakietem dwuszybowym to szybko poznamy odpowiedź. Współczynnik Ug przy pakiecie dwuszybowym to 1,1 W/m2*K. Pakiet trzyszybowy może zatrzymać nawet do 40% ciepła więcej.

Pamiętajmy, że okna to nie tylko profil i szyba. Ważnym elementem są okucia i wzmocnienia. Należy zwrócić uwagę na to czy w profilach wzmocnienie jest na całej długości. W systemach Firmy Oknar w standardzie stosuje się stal ocynkowaną o grubości 1,5 mm w ramie i skrzydle w przypadku okien, do drzwi stosujemy stal ocynkowaną o grubości 2mm. Umieszczenie tego typu stali sprawia, iż konstrukcja jest stabilna i bezpieczna, umożliwia wykonanie okien z ciężkimi pakietami szybowymi.

Ważny jest także wybór ekipy montujące okna. Nie można lekceważyć tej kwestii, ponieważ na pełny sukces składa się dobre okno i poprawny montaż.


Wróć do listy porad