Pielęgnacja i mycie okien

Myjąc okna wiele osób ogranicza się do umycia ramy, skrzydła i szyby. Rzadko zagląda się w miejsca trudniej dostępne np. góra skrzydła. Pomijając takie miejsca narażamy okna na blokowanie.

Zacznijmy od początku.

Jakie środki czyszczące stosować do usuwania zanieczyszczeń na oknach PVC?

Zazwyczaj każdy z nas używa do mysia okien tego co ma pod ręką w domu, są to najczęściej preparaty stosowane w łazienkach, kuchniach oraz toaletach.

Substancje tego typu usuwają zabrudzenia, ale równie skutecznie niszczą powłoki antykorozyjne okuć oraz powodują uszkodzenia powierzchni ram.

Do mycia skrzydeł i ościeżnik zaleca się użycie miękkich ściereczek oraz specjalnych mleczek do profili. Na korzyść użycia mleczek do profili przemawia fakt, iż cechują się neutralnym PH, skutecznie usuwają zabrudzenia oraz pozostawiają powłokę ochronną, która utrudnia przywieranie brudu.

Do mycia szyb zaleca się stosowanie środków przeznaczonych do tego celu, nie można nimi czyścic okuć oraz profilu.

Do pielęgnacji okien nie wolno używać proszków, rozpuszczalników lub innych „agresywnych” środków chemicznych. Używanie wszelkich narzędzi jest niewskazane. Środki chemiczne oraz narzędzia mogą trwale uszkodzić powierzchnię okna. Efektem mogą być zarysowania i zmatowienia.

Jak dbać o okucia?

Okucia bardzo często są pomijane podczas czyszczenia okien. Oczywiście nie musimy ich czyścić za każdym razem. Zaleca się oby okucia konserwować raz do roku. Częstotliwość oczywiście może ulec zmianie, jeśli potrzebna jest regulacja.

Konserwację najlepiej wykonać przed sezonem zimowym, należy sprawdzić stan mechanizmów i ich mocowań, oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu okuć należy je nasmarować i usunąć ewentualne usterki. Do smarowania można użyć smaru lub oleju do maszyn precyzyjnych. Jeśli zamontowaliśmy już okna, a prace budowlane lub remontowe nadal trwają, konieczne jest zabezpieczenie okien folią. Zwróćmy wtedy również szczególną uwagę na okucia, powinno się chronić je przed zapyleniem, zaprawami murarskimi, tynkami, szpachlami, farbami itd.

Jeśli jednak okucie ulegnie zabrudzeniu należy je niezwłocznie oczyścić, ale nie przez szorowanie czy skrobanie. Niewskazane jest również malowanie okien PVC. Pomalowane ramy lub uszczelki tracą swoje właściwości, pogarszają się parametry użytkowe. Pomalowanie okuć lub uszczelek skutkuje w bardzo krótkim czasie konieczność wymiany.

Do pielęgnacji stolarki okiennej można zakupić zestawy, w skład których wchodzą: mleczko do okien, olej do okuć, środek do uszczelek.

Stosując takie preparaty możemy bez obaw usuwać uciążliwe zabrudzenia z okien, drzwi oraz rolet PVC oraz konserwować okucia i uszczelki.


Wróć do listy porad